Tilapia, save big buying whole fish vs fillet

Tilapia, Difference with price per pound

The price per lb could really make the difference: at $3.99 and up price/lb for fillet, makes it comparable in upgrade and buying a different kind of fish.

Comes with soup

With that in mind, choosing the whole tilapia makes sense, especially most of the fish is editable and you can even make fish soup with the parts excluded from filleting.

Reduce waste

Being able to make use and eat the whole fish, we can reduce waste and save the environment along with our budget (extra savings here and there from grocery filling the gaps when other grocery items come needed). So the major challenge now is to look for your favorite grocery stores to carry the whole tilapia (we are very lucky to find them at Sam’s Club: secret, before they ran out at the store!)

Discover and save near me

Search coupons, menus and savings on your next take out, dine in, meal plan in your local area at Whatmenu.com.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *